Villámvédelem

 

        

 

Villámvédelmi felülvizsgálat

 

Az épületek / építmények villámvédelmi szabványossági felülvizsgálatát az 54/2014. (XII.5.) BM rendelettel kiadott Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) írja elő KÖTELEZŐ jelleggel.

 

A villámvédelem célja

A villámvédelem célja, hogy az adott műtárgyakat, épületeket és az abban található ingóságot és az emberi életet megóvja a villámlás káros hatásaival szemben. A villamos rendszert olyan védelmi berendezésekkel és eszközökkel kell ellátni, amelyek segítenek megakadályozni, de legalább mérsékelni a villámcsapás okozta károkat.

A villámvédelmi szabványossági felülvizsgálat célja az adott létesítmény villámvédelmi minősítése. Az épületre vonatkozó villámvédelmi követelmények összevetése a megvalósított villámvédelmi berendezéssel, valamint a minősítés elvégzése.

 

Mikor van szükség a villámvédelem nem norma szerinti felülvizsgálatára?

OTSZ 280. § 

(1) A nem norma szerinti meglévő villámvédelem időszakos felülvizsgálatát a létesítéskor érvényben lévő vonatkozó műszaki követelménynek megfelelően kell végezni.

(2) A nem norma szerinti meglévő villámvédelmi berendezést, ha jogszabály másként nem rendelkezik, tűzvédelmi szempontból

  1. a) a 300 kg vagy 300 l mennyiségnél több fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag gyártására, feldolgozására, tárolására szolgáló helyiséget tartalmazó, ipari vagy tárolási alaprendeltetésű építmény vagy szabadtér esetén legalább 3 évenként,
  2. b) egyéb esetben legalább 6 évenként,
  3. c) a villámvédelem (LPS és SPM) vagy a védett épület vagy építmény minden olyan bővítése, átalakítása, javítása vagy környezetének megváltozása után, ami a villámvédelem hatásosságát módosíthatja,
  4. d) sérülés, erős korrózió, villámcsapás, valamint minden olyan jelenség észlelése után, amely károsan befolyásolhatja a villámvédelem hatásosságát, felül kell vizsgáltatni és a tapasztalt hiányosságokat a minősítő iratban meghatározott határnapig meg kell szüntetni, melynek tényét hitelt érdemlő módon igazolni kell.

 

Mikor van szükség norma szerinti villámvédelmi felülvizsgálatra?

OTSZ 281. § 

(1) A norma szerinti villámvédelemről szóló műszaki követelmény hatálya alá tartozó villámvédelemmel ellátott építmények, szabadterek esetében a villámvédelem felülvizsgálatát

  1. a) a létesítés során, a később eltakarásra kerülő részek eltakarása előtt,
  2. b) a létesítést követően az átadás előtt,
  3. c) az LPS I és LPS II fokozat esetén legalább 3 évenként,
  4. d) c) pont alá nem tartozó egyéb esetben legalább 6 évenként, és
  5. e)  a villámvédelem vagy az építmény átalakítását, bővítését és a vonatkozó műszaki követelményben foglalt különleges eseményt követően kell elvégezni.

 

A felülvizsgálatot ellenőrző hatóság

Katasztrófavédelmi Szerv

 

Az villámvédelmi felülvizsgálat és dokumentálás folyamata

  1. Adatbekérés

A vizsgálandó épületek / építmények jellegétől és számától függően az ajánlat megadása előtt vagy helyszíni felmérést végzünk, vagy egységáras ajánlatot adunk a kapott információk alapján. 

  1. Árajánlat elkészítése

Az árajánlat tartalmazza a vizsgálandó épületek / építmények, egységek meghatározását, a felülvizsgálat egyösszegű vagy egységáras díját, a teljesítés helyét és határidejét illetve a fizetési feltételeket. Az árajánlat készítése helyszíni felmérést nem igénylő esetben ingyenes. Az árajánlatot elektronikus formában készítjük el és email-ben küldjük el az ügyfeleknek.

  1. Megrendelés, szerződéskötés

Az elküldött árajánlat elfogadásáról és a megrendelésről elektronikus választ kérünk. Nagyobb volumenű felülvizsgálat esetén, illetve erre vonatkozó igény esetén vállalkozói szerződést kötünk.

  1. Helyszíni felülvizsgálat és mérések elvégzése

A helyszíni felülvizsgálatot minden esetben előre egyeztetett időpontban és időtartamban végezzük el. A vizsgálat a legkorszerűbb méréstechnikai eszközökkel és minimalizált üzemi kieséssel történik.

  1. Dokumentáció

A villámvédelmi felülvizsgálat és az vilámvédelmi minősítő irat az OTSZ előírásainak megfelelően készül, TvMI figyelembevételével.A villámvédelmi vizsgálat végeredménye a helyszíni mérések kiértékelése után a villámvédelmi minősítő irat, amelyet a felülvizsgálat után készítünk el. A minősítő iratot kettő eredeti példányban a számlával együtt adjuk át, vagy postán juttatjuk el a megrendelőnek. Külön kérésre digitális formában (pdf, -aláírást, pecsétet nem tartalmaz-) is eljuttatjuk a kész minősítést.

 

          


 

Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk